Czy jestem ofiarą znęcania psychicznego? Jak ocenić czy mamy do czynienia ze znęcaniem się psychicznym?

Czy jestem ofiarą znęcania psychicznego? Jak ocenić czy mamy do czynienia ze znęcaniem się psychicznym?

Istota czynu uregulowanego w art. 207 k.k. została zawarta w czasownikowym znamieniu “znęca się“, jest to pojęcie niedookreślone, nigdzie nie znajdziesz zamkniętego katalogu zachowań, które można uznać za „znęcanie się”.

Ale jednak trzeba przyjąć jakieś kryteria oceny stanów faktycznych, pomocne mogą być odpowiedzi na następujące pytania:

– czy sprawca umyślnie zadaje dolegliwości psychiczne? (inaczej pisząc, jakie ma nastawienie psychiczne, czy chce zadawać cierpienie?)

– czy działania sprawcy, powtarzają się albo gdy mają charakter jednorazowy, to są  intensywne i rozciągnięte w czasie?

Sąd Najwyższy, uznał na tle aktualnego stanu prawnego, że znamię czasownikowe “znęca się” oznacza, że występek ten najczęściej jest realizowany przez wielokrotne zamachy, chociaż w sytuacji wyjątkowej wystarczy jednorazowe zachowanie (wyr. z 27.2.2002 r., II KKN 17/00, OSNKW 2002, Nr 7–8, poz. 55).

– jak takie zachowanie zostałoby odebrane przez tzw. człowieka o właściwym stopniu socjalizacji i wrażliwego na krzywdę drugiej osoby? (my prawnicy lubimy nazywać taką osobę „wzorowym obywatelem”) – pewnie czytając ostatnie pytanie, zastanawiasz się – a co z uczuciami pokrzywdzonego?

Zdaniem Sądu Najwyższego – o uznaniu za znęcanie się zachowania sprawiającego ból fizyczny lub dotkliwe cierpienia moralne (psychiczne) decyduje ocena obiektywna, nie zaś subiektywne odczucie pokrzywdzonego (uchw. SN z 9.6.1976 r., OSNKW 1976, Nr 7–8, poz. 86; wyr. SN z 6.8.1996 r., WR 102/96, OSPriP 1997, Nr 2, poz. 8).

Jeśli w tym miejscu, jesteś oburzony/oburzona stanowiskiem Sądu Najwyższego, to pozostaje mi napisać, że problem ma charakter dość często teoretyczny. Zachowanie sprawców przemocy fizycznej czy psychicznej, zazwyczaj ma taki jednoznaczny i intensywny przebieg, że uczucia ofiary a hipotetyczne uczucia „wzorowego obywatela” pozostają tożsame.

Jeśli uważasz, że działania Twojego partnera/partnerki to znęcanie się, nie warto w tym miejscu zastanawiać się czy jest to sytuacja typowa, znamiona przestępstwa znęcania się można dopasować do różnych stanów faktycznych.

Jeśli nie chcesz zajmować się tym samodzielnie, możesz skorzystać z mojej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę